Firma Hakkında

‘ Lezzetin Altın Çağı… ‘ ALTINET, Kasım 1996 tarihinde Antalya Organize Sanayi Bölgesi 1. Etapta 6.600 m2’lik alanda faaliyetine başlamış ve modernizasyon ve kapasite artırımı hedefleri doğrultusunda planladığı ve gerçekleştirdiği yeni tesisine ise 2008 yılında taşınmıştır. Firma, et ve et ürünleri üretimi için, tüm üretim aşamalarında gerekli olan çağdaş altyapıya, modern ve geniş makine parkına, donmuş ve soğuk muhafaza odalarına, ürünlerin fiziksel, kimyasal ve duyusal özelliklerini kaybetmeden kısa sürede şoklama yapabilen (-40 oC) şok tünellerine sahiptir.

ALTINET ürünlerini Türkiye’nin 35 iline dağıtım yapabilen kendine ait geniş bir dağıtım filosuna sahiptir. Antalya Organize Sanayi Bölgesi 2. Etapta 30.500 m2’lik alanda faaliyete başlamış yeni tesislerinde dünya trendleri yakından takip edilerek, en sevilen lezzetler, en son üretim ve paketleme teknolojileriyle üretilip modern ambalajlarda değerli müşterilerinin beğenisine sunulmaktadır.

Ayrıca üretilen ürünlerin, ürün güvenliğini ve güvenilirliğini sağlamak ve sürdürmek için gerekli olan fiziksel, kimyasal ve mikrobiyolojik analizler modern ve gelişmiş laboratuvarlarda yapılmakta, müşteri beklentileri, ileri teknoloji ile kalite-fiyat dengesi gözetilerek sağlık konusunda taviz vermeden karşılanmaktadır.

Ayrıca uluslararası perakende ve donmuş gıda üreten sektörün önde gelen kuruluşlarına Private Label ve kendi markası ile ürünler üretmektedir. ALTINET, Türkiye’de et sektörünün öncü firmalarından biri olarak, müşterilerine ürettiği ürünlerin çeşitliliğini ve kalitesini sürekli olarak sağlıklı koşullarda ulaştırmayı hedefliyor.

9 ADIMDA CEMİL KARAKOÇ;

  • İş ve sosyal hayatında empati gücü yüksektir.
  • Daha çok başarı için yenilikleri takip eder, hayata geçirir.
  • Yaptığı işe güvenmek, sorumluluk sahibi olmak ve verilen sözün yerine getirilmesi, yaşam içerisinde sevdikleridir.
  • Çözüm odaklı bir yapısı vardır.
  • Nankörlükten, samimiyetsizlikten ve düzensizlikten hoşlanmaz.
  • Duruşunu ve düşüncelerini kontrol altında tutabilir.
  • Çalışmaktan zevk alır, tembelliği sevmez.
  • Takım çalışmalarına önem verir, çalışanlarına arkadaşça yaklaşır.
  • Sanayiciliğin hareket reçetesi; ‘ Kolay pes etmemek. ‘

orta-alt-spot-1orta-alt-spot-2orta-alt-spot-3orta-alt-spot-4orta-alt-spot-5orta-alt-spot-6289905

ANTALYA ORGANİZE SANAYİCİ ve İŞADAMLARI DERNEĞİ