OSIAD Başkanı Hakan Karaca Ödül Gecesinde Konuştu.

Sayın Vali Yardımcım,
Sayın Milletvekilim,
Sayın Büyükşehir Belediye Başkanım,
Değerli Belediye Başkanlarım,
Sayın Protokolümüzün Değerli Mensupları,
Sevgili Sanayici Dostlarım,
Kıymetli Misafirlerimiz,
Basın Mensuplarımız,
Saygıdeğer Hanımefendiler Beyefendiler,

Bu yıl ikincisini düzenlediğimiz OSİAD yılın başarılı sanayicileri ödül törenine ve gala gecesine hoş geldiniz. OSİAD’ ın iyi niyetli çabalarını görüp, anket çalışmamıza katılarak bu gecenin gerçekleşmesini sağlayan siz sanayicilerimize özellikle teşekkür ederim.

Üretmek, bir sanayici hastalığıdır. Bu hastalığı onların yaptıkları her yeni üründe, fabrikada yaptıkları her değişiklikte ve bir misafirleri geldiğinde bunları, onlara gururla gösterme isteklerinden teşhis edebilirsiniz.

Organize Sanayi Bölgesi, Antalya Sanayi’nin Amiral gemisidir. "Antalya bir Turizm ve Tarım kentidir", denirdi birkaç yıl öncesine kadar. Tarım ve Turizm’in Antalya’ da Sanayi’yi en çok destekleyen iki ana iş alanı olduğu su götürmez bir gerçektir. Ancak Antalya Sanayisi bir yandan Tarım ve Turizm’den beslenerek Antalya ekonomisinin 3. Kuvveti olurken, diğer yandan da beslendiği bu iki ana damarı geride dahi bırakabilecek bir büyüme ivmesine sahip olduğunun işaretlerini vermektedir. Özellikle son beş yılda OSB’ nin üretimi de ihracatı da istihdamı da çok gelişme gösterdi. O zaman 2011 sonuçlarını sizlerle ve BASIN’ la paylaşalım;

Sevgili Konuklar ve Basın Mensupları,

Türkiye Ekonomisi geçen yıl % 8.5 büyüdü. Geçtiğimiz yıl Antalya OSB’ nin üretimden satış hasılatı ise, % 28 artarak 2 Milyar 470 Milyon TL oldu. İhracatımız % 62 artarak 322 Milyon Dolar’a, İstihdamımız % 31 artarak 11.200 kişiye ulaştı. OSB’ de şu anda 120 çalışan fabrika var. 90 ayrı parsel tahsisli ya inşa aşamasında ya da proje halinde. 20 kadar da fabrika satılık, kiralık ya da boş bekliyor. Tahsis edilebilir yer de yok.

Kabaca, OSB’ nin 3’te 1’i henüz üretime başlamadığı gibi, çalışan fabrikaların da % 80’i tek vardiyalı çalışmaktadır. Ticaret ve Sanayi Odası verilerine göre; 2010 yılında Antalya Ekonomisine Tarım’ın katkısı 3.5 Milyar Dolar, Turizm’ in katkısı 5.5 Milyar Dolar olmuştur. Basit bir projeksiyonla 2015 sonu itibariyle Antalya OSB’ nin 5 Milyar Dolar’ ı aşan üretimden satışı, 1 Milyar Dolar’ı bulan ihracatı ve 25 bin çalışanıyla Antalya ekonomisinin en güçlü öğelerinden biri olacağını söylemek abartılı olmasa gerek.

Yüzyıllardır Tarım’la uğraşan, son otuz yılda da Turizm’i öğrenen biz Türkler için Sanayicilik, nispeten yeni bir kavram. Antalya OSB’ deki sanayicinin %95’i daha ilk kuşak sanayici, diğer bir deyişle işini kendisi kuran girişimciler. Başta ADOPEN, YÖRÜKOĞLU, AGT, ANTEKS, EKİCİLER olmak üzere Türkiye ekonomisinde önemli cirolara ulaşan ve marka yaratmaya başlayan Antalya Sanayisi ciro rakamları bu kadar büyük olmasa bile, sektöründe güçlü markaların yer aldığı pek çok gizli güce sahiptir.

Marka güçtür. Bugün ülkeler bile dünya haritasından silinebiliyor ancak Marka olan firmalar ayakta kalmayı sürdürüyor. Sanayiciler, sanayiciliği birbirlerinden öğrenirler. OSİAD bu nedenle sanayicileri bir araya getirmek, sinerji yaratmak ve aralarında birlik sağlamak için çaba sarf ediyor, etkinlikler düzenliyor. Ben ilk yurtdışı seyahatimi 32 yaşında yapmışken, 8 yaşındaki kızım şimdiden 5 ülke dolaştı, imkânlar çoğaldı, kültürler hızla değişiyor. Artık gezen kurt yatan aslandan daha üstün.

Afrika’ da Türkler hem başarılı bulunuyor hem de seviliyor. Türki Cumhuriyetler her şeyiyle Türkler’i örnek alıyor. Avrupalı markalar ya Türkiye’de üretim yapıyor ya da partner arıyorlar.

Bizim fabrikaya bile her hafta en az iki yabancı 4 yerli müşteri geliyor istatistiğini yaptım. Geçen ay Orta Afrika’ dan bir müşteri OSİAD Yatırımcılar Kataloğunu aldı, inceledi, çok etkilendi. Birkaç kez, bütün bu ürünlerin hepsi burada mı üretiliyor, diye sordu. İngilizce versiyonunu ısrarla bekliyor. Afrika’ da hiçbir şey yok. Her konu ayrı fırsat, yapılacak çok şey var. Aynı şeyler çok çalıştığımız Irak, Suriye, İran için de geçerli. OSB üretiyor. Ahşap işleri, Enerji, Makine, Metal, Gıda, İnşaat, Plastik Kimya, Ambalaj, Tekstil her şey var. Ancak artık üretim de yetmiyor. Dünya artık sadece üretime değil, bir o kadar hatta daha da fazla satış ve pazarlamaya odaklanıyor.

İki günden beri ağırladığımız Ekonomi Bakanımız Zafer ÇAĞLAYAN’ ın hazırlanmasında çok emeği geçtiği Uluslararası rekabetçiliğin geliştirilmesinin desteklenmesi hakkındaki kanun 2010 Eylül'ünde yayınlandı. Tüm satış, pazarlama, tanıtım harcamalarımızın yüzde yetmiş beşini geriye ödeyen bu fırsattan gelin Antalya OSB si de faydalansın. Bu konu ile ilgili, Sayın Bakanımıza ve Milletvekillerimize teşekkürlerimizi iletmeyi bir borç biliyoruz.

Sayın Valim OSB Yönetiminin Değerli Mensupları,
İşe buradan baktığımızda içinde toplantı salonları, OSB’ de üretim yapan firmaların ürünlerinin sergileneceği, 365 gün açık daimi fuar alanı ve alım için gelen işadamlarının ve alım heyetlerinin ağırlanacağı bir iş oteliyle sanayicinin ihtiyaçlarını karşılayacak sosyal tesisin artık zaruri bir ihtiyaç haline geldiğini söylemek mümkündür. Antalya Sanayinin geldiği seviyeyi gösterir prestijli bir tesis OSB’ye iş yapmaya gelen işadamlarını motive ettiği gibi OSB’ nin kıymetini de artıracaktır.

Değerli Konuklar;
Türkiye, Dünya’ nın şu anki siyasi, politik ve ekonomik durumu içerisinde sahip olduğu insan kaynaklarıyla bir ülkeye 1000 yılda bir rasgelecek şansa sahip. Gelin bu şansı beraber değerlendirelim. Üretim hedefi koyalım, üretim hedefi için çalışalım.
İhracat hedefi koyalım, ihracat hedefi için çalışalım.
İstihdam hedefi koyalım, istihdam hedefi için çalışalım.

Ta ki; bütün tesislerimiz 365 gün 3 vardiya çalışana kadar… Büyük güçleri büyük düşüncelerle yönetebiliriz.Birlik olalım. İletişim halinde olalım.Firmalarımız için, Antalya için, Çocuklarımızın geleceği için…

Davetimize katılarak bizi onurlandıran Sayın Vali Yardımcımız Mestan DENİZ’ e, Antalya Milletvekilimiz Sayın Sadık BADAK’ a, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Mustafa AKAYDIN’ a, Belediye Başkanlarımıza, Protokülümüze, Sanayici Dostlara ve misafirlerimize teşekkür ederim. Ödül alan başarılı sanayicilerimizi şimdiden tebrik ederim.

orta-alt-spot-1orta-alt-spot-2orta-alt-spot-3orta-alt-spot-4orta-alt-spot-5orta-alt-spot-6289905

ANTALYA ORGANİZE SANAYİCİ ve İŞ İNSANLARI DERNEĞİ

facebooktwitterinstagram